PBEV Yardımcı Premium Wine Group 2015 yılında ek% 20 Kapasite ekle

Premium İçecek Group Inc (OTCMarkets.com: PBEV) tümüyle ona ait özel ezmek tesisi, Premium Wine Group (“PWG”) yükseltme ve kapasitesini artırmak için tasarlanmış bir sermaye harcama programı yapmaya olacağını duyurmaktan mutluluk duyar sunulan hizmetleri genişletirken . yatırım programı derhal başlayacak ve 2015 hasat tamamlanmasından önce bir yerde olmalıdır.
“PWG yakın ve% 100 kapasite kullanımı yakın inching olmuştur Geçtiğimiz birkaç yılda,” PWG en üst şirketi Premium İçecek Grubu Richard D. Bailey, Başkan ve CEO belirtti. “O zaman herkesin beklentileri aştı 2014 hasat geldi. Hasat tahmini üzerinde yaklaşık% 30 teslim yakın ve müşterilerimize geldiğinde, artırmak ve genişletmek için ihtiyaç anında oldu. “
“Premium Wine Grubu 2000 yılında açıldığında, bu meyvenin 1120 ton her yıl alma yeteneğine sahip sanat, özel ezmek tesisin bir devlet olacak şekilde tasarlanmıştır,” Russell Hearn, PWG kurucusu, Genel Müdür ve Şef Winemaker belirtti. Long Island Şarap sektöründe son 15 yılda büyüdü gibi “Biz daha sık bizim çalışma kapasitesi karşı koşmaya başladı. Ama bu yıl biz meyve 1450 tondan fazla aldı. Bu ezici bir hasat oldu ve Premium geçici tankların onlarca kiralama sonuçlandı. “
Bu kapasite artışı 470 galon kadar 53.060 galonluk bir araya genişleme için 6020 galon için arasında değişen 25 yeni fermentasyon ve depolama tanklarının eklenmesini içerir olacağı tahmin edilmektedir. Bu bitmiş ürünün ilave 23.000 vaka eşdeğer dönüşür. Buna ek olarak, PWG onun şişeleme hattı yükseltmek ve karbonatlaşma ve diğer hizmetleri ve ekipmanları eklemek için arıyor olacak.
“Biz müşterilerimize köpüklü şarabı ve diğer ürünleri yapmaktan karbonasyon hizmetleri için artan bir talep gördük,” Hearn ekledi. “Primler görev onları büyük meyve büyüyen ve harika bir ürün yapmaya odaklanmak sağlayacak müşterilerimize hizmet sunmaktır. Anlamda büyük bir anlaşma yapar bu ek yetenekleri ekleyerek, elma suyu ve diğer ürünler köpüklü hızlı büyüme ile. “
Premium Wine Group hakkında: (: PBEV Ticker), Aralık 2013 yılında PBEV tarafından satın alınmıştır PWG Russell Hearn, Mark Lieb ve Bernard Sussman tarafından 2000 yılında kuruldu ve bulunan Premium Wine Group Premium İçecek Grubu Inc bir yüz iştiraki olan Mattituck, NY.
Premium İçecek Grubu Hakkında: Premium İçecek Grubu olan adi hisse senedi esnaf OTCMarkets.com üzerinde senedi altındaki ‘. PBEV’ 30 Aralık 2013 tarihinde, PBEV yayınlanan ve seçkin üyelik çıkarları% 100 edinilen halka açık holding şirketidir; Lieb Cellars LLC, Cutchogue, NY ödüllü bir bağ yapma emlak yetiştirilen şaraplar. Lieb Cellars ayrıca şişe, kutu ve fıçı formatlarında düşük fiyatlarla yüksek kaliteli şarap sunan The Bridge Lane Şarap serisi yapar; Lieb Vineyards LLC tamamen kendisine ait olan bağ özelliği yaklaşık 42 dönümlük ve kiralanan ve yönetilen mülkiyet 42 dönüm ve sorumlu bir bağ yönetim şirketi; Mattituck, NY Premium Wine Group LLC.
Safe Harbor Dil: TABLOLARI İLERİYE: tarihsel gerçekler değildir bu basın açıklamasında yer alan ifadeler 1995 Özel Menkul Kıymetler Dava Reformu Yasası (“1995 Kanunu”) anlamında “ileriye yönelik ifadeler” dir. Örneğin “potansiyel” “fırsatlar”, “sabırsızlanıyoruz”, “niyetinde” “öngörmek”, “beklemek”, “inanmak” olarak kelime ve benzeri ifadeler, ileriye yönelik ifadeleri tanımlamak. Premium İçecek Grubu, Inc (“Şirket”) ileriye dönük ifadeler gerçek sonuçlar öngörülen edilenlerden farklı olmasına neden olabilecek bazı risklere ve belirsizliklere tabidir Şirketin mevcut beklenti ve varsayımlarını yansıtmaktadır okuyucuların uyardı ileriye dönük ifadeleri. Burada yapılan açıklamalar 1995 Yasası içerdiği ileriye dönük ifadeler için güvenli liman dayanarak yapılır. Şirket aksi Şirket

tarafından yapılan burada yapılan herhangi bir ileriye dönük ifadeler ya da başka herhangi bir ileriye dönük beyanları güncelleme ya da gözden geçirme yükümlülüğü kabul

Fonolo Gelecek İletişim Merkezi Zirvesi’nde Katılmalı

Fonolo, bir çağrı arka tutma süresini değiştirerek çağrı merkezi deneyimini geliştirir şirket, at ChampionsGate Omni Orlando Resort Gelecek İletişim Merkezi Zirvesi, 29-30 Ocak, 2015 sergileyecek duyurdu Florida.
Bu iş stratejisi ilerleyen için net bir vizyon, yeni ortaya çıkan eğilimleri, müşteri ihtiyaçlarını, yıkıcı teknolojiler ve iş zorunluluklar sentezler sadece müşteri hizmetleri olaydır. Çağrı merkezleri rakiplerinden daha müşteri beklentileri iyi ve daha hızlı karşılamak için yeteneği ile belirlenecektir nasıl gelecekteki başarısı öğreneceksiniz.
“Biz, bu heyecan verici etkinliğin bir parçası olmaktan çağrı merkezi geleceğini inceleyen ve yenilikçi geri arama çözümleri çağrı merkezleri oranları, düşük telekom maliyetini terk ve müşteri deneyimini geliştirmek azaltmaya yardımcı olabilir nasıl gösteren bekliyoruz,” dedi Fonolo CEO, Shai Berger.
Gelecek İletişim Merkezi Zirvesi katılımcılara 500 müşteri hizmetleri profesyonelleri ile tanışma ve 50 katılımcı firmalar üzerinde ziyaret etme fırsatı verir. Konferansa katılanlar Fonolo temsilcileri ile sohbet ve stand # 312 ziyaret ederek, bulut tabanlı geri arama çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Canlı güncellemeler ve show anlayışlar için Twitterfonolo izleyin.
Bu olay hakkında daha fazla bilgi http://www.thefuturecontactcentersummit.com/ adresinde bulunabilir.
Fonolo Hakkında
Fonolo bulut tabanlı geri arama çözümlerinin lider sağlayıcısı. Şirketin yenilikçi ürünler çağrı merkezleri sorunsuz bir çağrı arka tutma süresini değiştirerek müşterileri ile etkileşim şekilde geliştirmek. Ne olursa olsun konuşma başlıyor nerede – sağ ajan onları bağlayan ve tutma süresi ortadan kaldırarak çağrı merkezi aracılığıyla hızlı ve rahat Fonolo yolları müşteriler – web, mobil veya telefon yoluyla. Kuruluşların giderek artan listesi Fonolo müşterileri için çağrı merkezi deneyimini geliştirmek güveniyorum. Fonolo.com Daha fazla bilgi.

AvidXchange ve WAC Çözüm Ortakları Stratejik Formu İlişki

AvidXchange, orta ölçekli AP otomasyon çözümleri sağlayıcısı lider, WAC Çözüm Ortakları, ülke çapında küçük ve orta boy işletmeler için muhasebe sistemlerinin ve teknoloji danışmanlığı sağlayıcısı ile ortaklık duyurmaktan mutluluk duyar. ortaklık şirketlerin ilişkilerini geliştirmek ve Sage 300 ERP, Sage 100 ERP, SAP, NetSuite, QuickBooks, Acumatica ve diğer muhasebe sistemleri kullanarak şirketleri içerir müşteri tabanı, AP otomasyon çözümleri sunan bir çaba koyacaktır. Her iki şirket, müşterilerin teknoloji hizmetleri entegrasyonu ve uygulanması yoluyla daha üretken, verimli ve karlı olmasına yardımcı olmak için çalışıyoruz.
“WAC Çözüm Ortakları ile ortaklığımız bizim onların müşterileri için Hesapları Ödenecek Süreçler otomatikleştirmek için yenilikçi çözümler sunarak müşterileri ile oluşturduğunuz derin ilişkileri artırabilen nasıl büyük bir örnektir,” Michael Praeger, CEO ve Kurucu yorumladı AvidXchange. “WAC Çözüm Ortakları müşterilerin büyük ölçüde AvidXchange otomasyon araçları yararlanacaktır. Onlar şimdi satıcı ödemeleri satıcı fatura makbuz ile başlayan ve yürütme yoluyla tamamen kağıtsız sürecini tüm yol kolaylaştıran kendi otomasyon stratejilerini ilerleyen devam yeteneğine sahip olacak “Praeger ekledi.
şirketlerin son zamanlarda ahşap çatı ve zemin kafesler mühendislik sağlayan iki tesisleri işletmektedir imalat sanayi ortak müşteri kazandı. Ortak müşteri, kendi onay döngü süresini azaltmak kağıt depolama ortadan kaldırmak ve genel borç hesapları işlem maliyetlerini azaltmak için çözümler yatırım yaptı.
“Biz onların Hesapları Ödenecek Süreçler ve organize etmek her ay sürer süreyi, dosya, giriş faturalar düzene konusunda müşterilerimizin birçok istek var ve faturaları ödemek. AvidXchange bu süreçleri düzene bu hedefe ulaşmak için müşterileri sağlar. Biz müşterilerimize bu yeni teklif tanıtmak ve bu teknolojinin büyük bir kabul için sabırsızlanıyoruz için heyecan duyuyoruz, “dedi Mike Renner, WAC Çözüm Ortaklarının Ortağı dedi.
> Birlikte ekibimiz iş, finans, mühendislik ve ülke çapında 13 ofislerinde APICS / CPIM sertifikasyon ileri derece, teknik ve iş deneyimi yıl yüzlerce sunuyor. Personelimiz de büyük ve küçük şirketlere finans ve muhasebe, üretim iş akışı süreçleri, malzeme yönetimi, mühendislik veri yönetimi ve satış gücü otomasyonu gerçek dünya deneyimi getiriyor.
Amacımız müşterilerimize akıllıca teknolojiden faydalanarak rekabet gücünü korumak yardımcı olmaktır. WAC Çözüm Ortakları şirketlerin tasarım ve bu değişiklikleri uygulamak için bir plan geliştirilmesi ile birlikte gerekli değişiklikleri belirlemenize yardımcı olabilir. Biz, onlar iş yapma şeklinizi anlamak mevcut süreçleri analiz onların iş götürmek istediğiniz yere öğrenmek ve uygun araçlar ve planı ile bu ihtiyaçları maç için müşterileri ile çalışır. Http://www.wacsolutionpartners.com online bizi ziyaret edin.
AvidXchange Hakkında
AvidXchange firmaların faturalarını ödemek yol devrim. Borç Hesapları otomasyon, işlem süresini azaltmak, erken ödeme indirim sağlayacak ve gecikme ücreti ortadan kaldırmak için fatura ödeme sürecine kontrolü ve görünürlüğünü arttırır. Otomasyon, elektronik fatura yakalama onay için rota faturalar akıllı iş kurallarını kullanarak ve elektronik zaman, her yerde durumunu ve geçmişini fatura erişmek sağlayan tüm bilgileri saklayarak, kağıtların ortadan kaldırır. AvidXchange kolay otomatikleştirmek için yapar ve 45 gün uygulama garantisi ile bu büyük müşteri deneyimini destekliyor. İlk SaaS teknoloji satıcısı fatura işleme otomatikleştirmek için olduğu gibi, AvidXchange elektronik AvidBill Ağı aracılığıyla tüm fatura göndermek ve almak için tedarikçiler ile çalışır. 45’ten fazla muhasebe sistemlerine standart entegrasyon benimsenmesini hızlandırır ve kurulumu kolaylaştırır. AvidInvoice ölçüde işletme maliyetlerini azaltır ve bir şirketin hesaplarına ödenecek bölümü verimliliği artırır. AvidPay, şirketin ödeme süreçlerinden kağıt çeklerin% 100 ortadan kaldırır satıcı bilgileri ve ödeme tercihleri ​​korur ve her faturanın her satıcı, her banka için ödeme kolaylaştırır. Charlotte, Kuzey Carolina merkezli, AvidXchange özel ülke 300’den fazla çalışanı ile tutulur. Avidxchange (nokta) com (at) 800.560.9305 / bilgi bize ulaşın.

Dr. Michelle İsrail Los Angeles dergisinde Seçme, Onun Peers tarafından Süper Doktor Named

MSP Communications, Güney Kaliforniya’da en iyi doktorların yaklaşık% 5 bir liste kapsamlı bir seçim süreci Süper Doctors® olarak adlandırılan ve Los Angeles Dergisi’nin Ocak 2015 sayısında yayımlandı sonra. Dr. Michelle İsrail bu saygın% 5 biri olarak onurlandırıldı.
Her yıl, MSP İletişim onların belirtilen alanda müstesna olmak üzere biliyorum meslektaşlarını aday doktorlar davet ediyor. Onlar basit bir soru sorulur: “Sen tıbbi bakım, gerekli ise hangi doktor seçsin?” Diye adayların bir havuz var, onlar diğerleri arasında, deneyim, burs ve hastane randevuları yıl da dahil olmak üzere, on göstergeler kullanılarak değerlendirir. Son olarak, bir mavi kurdele paneli adayları inceler ve puan aday, araştırma ve inceleme gerçekleşti edilmektedir. Sadece en yüksek puanlı doktorlar Süper Doktorlar olarak yer almaktadır.
Sadece Michelle İsrail, MD akranlarından tarafından onurlandırıldı, o son yedi yıldır beş yıl üst üste Şefkatli Doktor Ödülü ve Hasta Seçimi Ödülü, her yıl da dahil olmak üzere, onun hastalardan, yılda sayısız ödül aldı.

Los Angeles doğumlu olan Dr. Michelle İsrail yaşlı hastalarda ama onun yetişkin hastaların tümü için değil sadece, onun bakım ve şefkat için bilinir. O ilaç aşıları, yıllık fizik muayene, yerinde laboratuvar sonuçları, ameliyat öncesi değerlendirme ve klinik beslenme eğitimi yolculuk, önlenmesi ve hastalığın erken teşhis uzmanlığı ile, geriatrik genel ve iç hastalıkları konusunda uzmanlaşmış.
Telefon ya da e-posta yoluyla açıklamalar ve önerileri ile, çoğu testlerde aynı günde randevu, laboratuvar testleri, EKG, röntgen, ekokardiyografi ve ultrasounds yanı sıra aynı gün sonuçları: O özelleştirilmiş bulunmaktadır hizmet vermektedir. Dr. İsrail geçenlerde Beverly Hills 435 Kuzey Roxbury Drive onu uygulamayı taşındı. Daha fazla bilgi için veya randevu almak, 310-556-3788 arayın veya drmichelleisrael.com ziyaret edin.
Michelle İsrail, MD
HakkındaDr. İsrail UC Irvine, UCLA onu tıp diplomasını Bilim derece onun lisans almış ve Cedars Sinai Hastanesi’nde onun dahiliye ikamet tamamladıktan zevk oldu. Buna ek olarak, o UCLA onu geriatri bursunu tamamladı. Dr. İsrail Amerikan Tıp Derneği üyesi ve yönetim kurulu sertifikalı hekim olduğunu.
> PR İletişim:
com thenala (nokta) (at) ttendell
805.650.6121, ext. 361

Invoiceware Uluslararası Üçüncü Düz Yılı için Üçlü Rakam Büyüme Devam Ediyor

2014 yılında eklenen 64 yeni müşteri sözleşmeleri ile 2013 karşılaştırıldığında 112 oranında büyüme 80.000’den fazla şirket şu anda faaliyet –

Invoiceware Uluslararası, Latin Amerika, elektronik faturalama ve mali raporlama lideri, bugün üçüncü düz yıl için bir rekor gelir artışı açıkladı çok uluslu tedarik zincirleri içine nakit akışı faydaları teslim elektronik faturalama ötesinde finansal hizmet teklifleri geliştirmek için 2014 Ayrıca, tedarik zinciri finansmanı süreçlerine genişleme sağladı Invoiceware International milyar 84 YTL üzerinden toplam kombine işlemler ile iş ağı üzerinde.
Latin Amerika’da Genişletilmiş düzenlemeler ve artan tedarik zinciri verimlilikleri ABD gibi en yenilikçi Fortune 500 ve Global 2000 şirketlerinin de dahil olmak üzere çokuluslu şirketler, benimsenmesi güçlendirilmiş – WR Grace

Mobil Stratejisi ve oluşturma Doğru Zaman Deneyimleri İletişim Çözümleri ve Lopez Araştırma Sunucu Anket

İletişim Çözümleri, bir web seminerine ev sahipliği yapacak bir lider iş zekası tarafından geliştirilen bulut tabanlı müşteri hizmetleri çözümleri sağlayıcısı ve Lopez Araştırma, “Mobil Stratejisi: Doğru Zaman Deneyimleri Yaratmak” 11:00 EST Salı, 20 Ocak tarihinde. İletişim Çözümleri: “Mobil ve Büyük Veri ile Gelir sürme, sağ-Time Deneyimler” ve Sameer Sıddık, Mobil Ürünler Direktörü
semineri konuk konuşmacı Maribel Lopez, Lopez Araştırma sahibini ve yazarı yer alacak.Işletmelerin müşterileri ile iletişim kurmak için yenilikçi yollar aramaya gelince, onlar araştırma, satış ve müşteri hizmetleri için yeni ve zorlayıcı bir kanal sunduğu mobil için daha fazla dönüyor. Seçim tüketicinin cihazda, doğru bilgi sunmak için bir fırsat, ihtiyaç duydukları tam – iş bugün, mobil nişan Lopez araştırma “doğru zaman” deneyimi olarak ne ifade eder sunuyor. Aynı zamanda tüm müşteri yolculuğun boyunca derin ve daha zengin nişan sağlayan yeni bağlam sağlar. Peki nasıl iş kullanımı mobil müşteri yolculuk artırmak için mi? Webinar size öğreneceksiniz:
    Bağlam> > <İletişim Çözümleriİletişim Çözümleri, biz müşteri hizmetleri işletme için müşteri için zahmetsiz ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Bizim bulut tabanlı ses ve mobil müşteri hizmetleri çözümleri müşteriye kolaylık sağlanan çok kişiselleştirilmiş self-servis ve ajan-destekli deneyimler aracılığıyla çabayı azaltır. Biz sürekli iyileştirmek ve hızlı bir şekilde hızla değişen müşteri taleplerine uyum yaparken işletmelerin sürdürülebilir maliyet üstün sonuçlar elde edebilirsiniz, böylece müşteri hizmetleri optimize etmek için iş zekası kullanın.
[Http://www.contactsolutions.com
> Lopez Araştırma önümüzdeki eğilimleri anlamak için araştırma bazlı araştırma ve öngörü analizi birleştirir. Lopez Araştırma iş liderlik ve teknoloji benimsenmesi arasındaki köprü ile müşterilerine ve okuyucuların sağlar. Mevcut araştırma tema iş süreçlerini veya bir çalışanın veya müşteri ihtiyacına anında doğru bilgi sunmak hizmetler geliştirilir Sağ zamanlı Deneyimler, üzerinde duruluyor. Sağ zamanlı Deneyimler araya ve işletmelerin uygulama ve süreçlerine iç kurumsal uygulamalar, Web erişilebilir veri ve Bağlı cihaz verileri de dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan bağlamsal verileri enjekte edilerek inşa edilecek. Lopez Araştırma analitik, büyük veri ve mobil teknoloji Doğru zaman deneyimleri sunmak için bir araya nasıl analiz eder.
[Http://www.lopezresearch.com/

MorganFranklin Consulting Charles E. Fiyatı II Göreve Genel Müdür

Görüşme tanınan ve sorgulama uzmanı Charles E. Fiyatı II MorganFranklin Danışmanlık, DC merkezli yürütme odaklı iş danışmanlık firması ve profesyonel Danışmanı İşletme Direktörü olarak atandı ulusal FBI ajanı dekore ve. Fiyat firmanın büyüyen Kurumsal Soruşturma katıldı